Jest to bardzo ważny amortyzator kręgosłupa. Znajduje się między trzonami kręgów od S1-L5 do C3-C2. Zbudowany jest z pierścieni włóknistych otaczających galaretowate jądro miażdżyste. Krążek międzykręgowy pozwala pochłaniać energię, powstającą podczas ruchów ciała. Razem z krzywiznami kręgosłupa czyli lordozami i kifozami, krążki międzykręgowe rozkładają obciążenia i zabezpieczają mózg przed wstrząsem. Gdyby nie było „dysków”, lordoz i kifoz podczas każdego kroku siła uderzenia pięty o podłoże bardzo boleśnie odbijałaby się na głowie, i tym co w niej najważniejsze czyli mózgu.
Krążki międzykręgowe są słabo ukrwione, odżywiają się poprzez mechanizm dyfuzji, ściskając je i rozprężając wyciskamy z nich wodę i pompujemy substancje odżywcze . Nie ma ruchu nie ma odżywiania, jest degeneracja, odwodnienie i w konsekwencji dyskopatia. W nocy zdrowe krążki nasączają się wodą dlatego rano czujemy się sztywniejsi i ciężej np. zrobić skłon. Rano jesteśmy też nieco wyżsi, by do wieczora ubić się trochę i wypchnąć wodę z „dysków”.
Obraz uszkodzonego krążka międzykręgowego. Widać jak wypuklina wchodzi w konflikt z korzeniem nerwowym.
Jak dochodzi do dyskopatii?
Ze względu na gorsze odżywienie krążka międzykręgowego, każdy jego uraz dłużej się leczy. Wolna regeneracja sprzyja kumulacji mikrourazów. Dochodzi do uszkodzenia pierścieni włóknistych wokół jądra miażdżystego i jego powolne przesuwanie się w kierunku wyrwy w murze ochronnym jakim są pierścienie włókniste. Na zdjęciach rezonansu magnetycznego widać to jako charakterystyczne wypukliny. Poprzez ćwiczenia, wyrównanie napięć w obrębie kręgosłupa, obręczy barkowej i biodrowej fizjoterapeuta może zmniejszyć siły działające na uszkodzony krążek międzykręgowy i wspomóc jego regenerację. Dzięki temu w uszkodzonym pierścieniu włóknistym wytworzy się blizna, która uniemożliwi nadmierne przesuwanie się jądra miażdżystego. Wypuklina jądra miażdżystego najczęściej migruje w kierunku tylnym, lub tylno-bocznym, gdzie wchodzi w konflikt ze strukturami nerwowymi wychodzącymi przez malutki otwór międzykręgowy. Podrażnienie korzeni nerwowych prowadzi do rozwoju stanu zapalnego obrzęku i promieniowania bólu w odległe miejsca np. do pośladka, kolana lub stopy. I bez wypukliny w kanale kręgowym i otworze międzykręgowym jest dosyć ciasno, dodatkowy „gość” utrudnia ślizganie się struktur nerwowych w swoich pochewkach powięziowych, co zaburza przesyłanie impulsów nerwowych. Drętwienia, brak czucia, porażenia mięśni to objawy wskazujące na możliwy ucisk korzenia nerwowego. Zadaniem terapeuty manualnego jest odbarczenie uciśniętych, opuchniętych struktur, poprzez ruch, manipulacje czy mobilizację możemy zmniejszyć obrzęk i poprawić odżywienie tkanek.
Przeczytaj jak codzienne obciążenia kręgosłupa wpływają na jego kondycję i jak bierna postawa ciała wpływa na stan twoich krążków międzykręgowych.
Dekompresja krążka międzykręgowego jest przyczyną zmniejszenia się przestrzeni między trzonami kręgów. Co prowadzi do niestabilności w uszkodzonym segmencie.
Strategia leczenia
O fenomenie bólu powstanie osobny artykuł. Tutaj tylko wspomnę ciekawy fakt. Badając grupę zdrowych ochotników rezonansem magnetycznym, okazało się, że wielu z nich ma dyskopatię, czyli uszkodzenie krążka międzykręgowego. Osoby te nie zgłaszały żadnych bólów i innych dolegliwości ze strony kręgosłupa. Dlatego należy być ostrożnym do przyklejania sobie łatek chorobowych. Czasami tworzymy sobie w głowie taki obraz choroby, mam uszkodzony dysk, to bardzo poważna sprawa, mój kręgosłup już zawsze będzie słabszy. Takie podejście hamuje twój powrót do zdrowia. Musisz też wiedzieć, że po terapii manualnej i przy zachowaniu higienicznego trybu życia twoje krążki międzykręgowe mogą się zregenerować i służyć ci jeszcze przez długie lata.
Uszkodzony pierścień włóknisty prowadzi do dekompresji krążka międzykręgowego, traci on swoje właściwości amortyzujące. Zmniejsza się odległość między kręgami a to powoduje rozluźnienie całego aparatu więzadłowo-torebkowego wobec pojedynczego segmentu kręgosłupa. Taka sytuacja może przyczynić się do niestabilności stawów międzywyrostkowych i zaburzonej kontroli mięśniowej danego segmentu. Dlatego ważna jest wczesna interwencja terapeutyczna, zanim organizm rozpocznie całą reakcję łańcuchową kompensacji.
Przychodząc do mojego gabinetu, chcesz wyleczyć siebie w całości, a nie swoje zdjęcie rtg czy inne badanie.
Twoja postawa ciała, twoje aktywności zawodowe i hobby mają ogromny wpływ na kondycję twojego kręgosłupa, także charakter i sposób radzenia sobie z cierpieniem mają istotny wpływ na powrót do pełnej sprawności.
Podsumowując
Jakie objawy powinny zapalić ci czerwone światło? Osłabienie mięśni, niedowład mięśniowy (np. opadająca stopa), nietrzymanie moczu lub stolca, zaburzenia sprawności seksualnej, zaburzenia czucia w obrębie krocza i przyśrodkowej strony ud. Występowanie tych objawów, powinno skierować cię niezwłocznie do neurologa lub neurochirurga, bo może to świadczyć o znacznym ucisku na rdzeń kręgowy i nerwy rdzeniowe, i są to wskazania do operacji kręgosłupa. Lepiej do tego nie doprowadzić i wcześniej udać się do fizjoterapeuty lub terapeuty manualnego, którzy pomogą ci ułożyć plan rehabilitacji i przywrócą twoje ciało do równowagi.