Bieganie to bardzo egalitarny sport, niestety w amatorskim wydaniu często jest przyczyną kontuzji. Kolano biegacza to bolesna przypadłość bocznej strony stawu. Terapia manualna jest skutecznym sposobem walki z takimi urazami.

Ból kolana – powszechna kontuzja sportowca amatora.

Kolano biegacza, kolano skoczka, kolano zakonnicy, kolano tenisisty…chyba łokieć tenisisty 😀 Co nam mówią te nazwy? Że sport to zdrowie? Jest to jakaś diagnoza, nazwanie problemu daje nadzieję pacjentowi na wyleczenie problemu jakim jest ból kolana. Anatomia i mechanika stawu kolanowego Przyjrzyjmy się samemu stawowi kolanowemu. Jest to największy staw ludzkiego organizmu. Składa się z…

Szczegóły
Długa elastyczna szyja to wzór do którego powinnieneś dążyć. Terapeuta manualny może pomóc ci przywrócić prawdiłową ruchomość kręgosłupa szyjnego.

Ból kręgosłupa szyjnego

Ból kręgosłupa szyjnego Wstęp Najczęściej pacjenci przychodzą do mnie z bólem okolicy między łopatkowej, sztywnością karku, czy bólem szyi z promieniowaniem do ramienia, łokcia lub dłoni. Czasem pojawiają się pacjenci z napięciowym bólem głowy, które przeniesione są z napiętych struktur szyjnych. Częstym rozpoznaniem stawianym przez radiologa jest spłaszczona lordoza szyjna. Co jest już smutną konsekwencją…

Szczegóły
Wypuklina krążka międzykręgowego to jeden z objawów dyfunkcji kręgosłupa. Zła postawa ciała, mała aktywność ruchowa przyczyniają się do dyskopati i w konsekwencji do bólu kręgosłupa.

Dyskopatia – jak można zniszczyć swój krążek międzykręgowy? Jak wyleczyć dyskopatię?

Co to jest krążek międzykręgowy? Jest to bardzo ważny amortyzator kręgosłupa. Znajduje się między trzonami kręgów od S1-L5 do C3-C2. Zbudowany jest z pierścieni włóknistych otaczających galaretowate jądro miażdżyste. Krążek międzykręgowy pozwala pochłaniać energię, powstającą podczas ruchów ciała. Razem z krzywiznami kręgosłupa czyli lordozami i kifozami, krążki międzykręgowe rozkładają obciążenia i zabezpieczają mózg przed wstrząsem.…

Szczegóły
Ból kręgosłupa to najczęstsza przyczyna zwolnień lekarskich. Dowiedz się jak poradzić sobie z przewlekłym bólem.

Jak wyleczyć ból kręgosłupa?

Ból kręgosłupa Korzonki, ból w krzyżu, dyskopatia, wypadnięcie dysku, rwa kulszowa, ból lędźwi to kilka rozpoznań, czy określeń pacjentów na ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Umiejscawiając problem szerzej należy pomyśleć o okolicy obręczy biodrowej i kompleksie krzyżowo-biodrowym, a już całkiem globalnie oglądając pacjenta należy ocenić wszystkie krzywizny kręgosłupa, jego ruchomość i powiązania z obręczą barkową i…

Szczegóły
Styl życia ma zasadniczy wpływ na kondycję, sprawność ruchową. Praca biurowa w znacznym stopniu ogranicza ruchomość stawów, przyczynia się do rozwoju bólów mięśniowych, przeciążeń kręgosłupa urazów mięśni. Już minimalna aktywność ruchowa, regularne wizyty u terapeuty manualnego mogą zapobiec nieprzyjemnym powikłaniom siedzącego trybu życia.

Aktywność ruchowa – czy warto?

Aktywność ruchowa – czy warto? Tym retorycznym pytaniem chciałem rozpocząć artykuł dla osób nie lubiących się ruszać. Jeżeli aktywność ruchowa to dla ciebie istotny element życia, to znajdziesz tu tylko potwierdzenie swoich przekonań. Jeżeli uważasz, że sport, aktywność fizyczna nie są ci do niczego potrzebne, może w kilku akapitach pomogę ci zmienić zdanie. Mój kwestionariusz…

Szczegóły
Wewnątrz mięśniowa tkanka łączna ukazuje jak skomplikowane są połączenia powięziowe w ciele człowieka.

Powięź – czym jest i jaki ma wpływ na nasze ciało.

Co to jest powieź? Czy można w krótkim artykule napisać co to jest powięź? Skoro powstało wiele tomów literatury na ten temat? „Powięź jest warstwą, powłoką, dowolną liczbą możliwych do rozdzielenia podczas sekcji skupisk tkanki łącznej, układającej się pod skórą, aby dać miejsce przyczepu, otaczać, rozdzielać mięśnie i narządy wewnętrzne.” To jest definicja powstała podczas…

Szczegóły
Manipulacja powięzi jest skuteczną terapią w leczeniu refluksu, nietolerancji pokarmowej, astmy, nadczynności tarczycy, migreny i innych chorób wewnętrznych. Jest uzupełnienie leczenia farmakologicznego.

Nie zapominaj o dysfunkcjach trzewnych, gdy przychodzisz na zabieg manipulacji powięzi.

Wstęp Zgaga, refluks, duszności, wzdęcia, biegunki, zaparcia, nadczynność tarczycy, zapalenie żołądka, zapalenie oskrzeli, cysty jajników, guzki przytarczyc, to tylko niektóre z patologi narządów wewnętrznych, które mogą mieć istotny wpływ na postępowanie terapeutyczne w gabinecie. Czasem podczas wywiadu muszę zadać sporo pytań zanim pacjent uświadomi sobie, że bolący bark to tylko objaw i konsekwencja innych problemów…

Szczegóły
ćwiczenia usprawniające

Siła i sprawność. Kalistenika.

„Siła i sprawność. Kalistenika.” Ashley Kalym Co jakiś czas, pojawiają się na rynku wydawniczym książki przedstawiające różne ćwiczenia mające poprawić naszą sprawność fizyczną. Kiedy wchodzą nowe mody na ćwiczenia pojawiają się serie podręczników, poradników opisujących tą metodę. Przed sobą mam książkę, która opisuje ćwiczenia znane od tysiącleci, czy nadąża za modą? Można powiedzieć, że popularność…

Szczegóły

Czy asymetria jest szkodliwa?

Czy asymetria naprawdę jest patologią? W jakich sytuacjach uważamy ją za normę, odkryjmy rąbka tej tajemnicy. Pisałem wcześniej (terapia powięzi i asymetria postawy) o skomplikowanej budowie narządu ruchu.  Można powiedzieć, że jesteśmy złożoną biomechaniczną maszyną. Czy możliwe, że ta maszyna nie działa jak dobrze naoliwiony silnik? Ma swoje ulubione schematy działania, ulubione pozycje, faworyzuje jedną…

Szczegóły